maja 15, 2020

Zjedz pchłę a schudniesz!


Babka płesznik


Spokojnie nie musisz zjadać żywej pchły, żeby schudnąć ;)

Owa pchła to babka płesznik. Jest to roślina bogata w śluz, który pozyskuje się z Plantago psyllium. Nazwa psyllium wywodzi się z greckiego słowa oznaczającego pchłę, odnosi się do kształtu i rozmiaru nasion rośliny. Rdzennie roślina występuje w rejonie Morza Śródziemnego, północnej Afryki i zachodniej Azji.

Skąd zainteresowanie babką płesznik?

Należy ona to świętej trójcy nasion wzbogacających dietę w błonnik i uznaną za superfoods. Do trójcy zaliczane jest jeszcze siemię lniane oraz nasiona chia. Wysoka zawartość błonnika wyróżnia babkę spośród reszty superfoods. Niski poziom tłuszczy sprawia, że jest najmniej kaloryczna i najchętniej wybierana przez dietetyków.

Osobisty ochroniarz jelit

Zjadane nasiona pod wpływem wody otaczają się śluzem. Wędrując po przewodzie pokarmowym, powleka błonę śluzową tworząc dla niej warstwę ochronną. Pozostawiony żel jest idealnym środowiskiem dla treści pokarmowych, które z łatwością przesuną się w stronę "światła" ;)

Co ma pchła do odchudzania?

Silne pochłanianie wody powoduje pęcznienie nasion i zwiększenie treści jelitowej, co ma korzystny wpływ na wypróżnianie. Zalegający pokarm w jelitach nie jest najzdrowszy (wiem coś o tym), zaczyna fermentować i puszczamy gazy. Im lepsze wypróżnianie, tym zdrowsze jelita i płaski brzuch. ;)

Pęczniejący błonnik powoduje dłuższe uczucie sytości oraz później opuszcza żołądek, dzięki czemu nie sięgamy tak szybko po przekąskę. Ponadto wpływa na wzrost "dobrych" bakterii jelitowych, co  poprawia florę bakteryjną w jelitach. Zdrowe jelita, zdrowy brzuch, zdrowy TY.

Właściwości babki płesznik

Na co jeszcze pomaga babka płesznik?
  • biegunki różnego pochodzenia,
  • zaburzenia wypróżniania w okresie ciąży,
  • w hemoroidach i przy uszkodzeniach odbytu,
  • nieżyty żołądka i jelit,
  • zespół jelita drażliwego,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik.

Przeciwwskazania stosowania babki płesznik

Jak każdy lek czy zioło trzeba stosować je z umiarem. Zasada Paracelsusa jest uniwersalna do każdego wymiaru życiowego. Jednak istnieją ograniczenia w stosowaniu nawet tak dobroczynnych ziół. Osoby z niedrożnością jelit oraz niezidentyfikowanym bólem brzucha nie powinny zażywać babki płesznik. Może ona zaostrzyć objawy lub doprowadzić nawet do wymiotów.

Jak jeść pchełkowate nasiona?

Pchełki dorzucamy do jogurtu, do koktajli, do sałatek. Posyp nimi muesli, jajecznicę lub kanapkę.

Przyrządź napój z babki płesznik.

Kilka łyżeczek nasion zalej wodą lub sokiem i odstaw na kilka minut.
Ważne, aby napój nie był gorący. Wysoka temperatura obniża wartości odżywcze babki płesznik.

PAMIĘTAJ!
PODCZAS STOSOWANIA BABKI PŁESZNIK KONIECZNE JEST WYPIJANIE DUŻEJ ILOŚCI WODY.

Które z nasion jest lepsze? Siemię lniane, nasiona chia czy babka płesznik?

Nie ma wielkiej różnicy między wartościami odżywczymi nasion, mają podobne zastosowania. Różni je cena. Najdroższe są nasiona chia, potem babka i najtańsze wypada siemię lniane. To ostatnie jest też najbardziej kaloryczne. Obojętnie, które wybierzecie, na pewno będzie dobre dla Waszego zdrowia ;)



Do úzdrzeni




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blogowanie przy Kawusi , Blogger