Czym jest dla Ciebie zdrowie?
Czy zdrowie to tylko brak choroby?
Czy jesteś zdrowy bo nie odczuwasz bólu?
A co z Twoimi emocjami?
Jak stres wpływa na Twoje ciało?
Nasze ciało to jedna wielka machina. W momencie gdy jedna rzecz zaczyna szwankować reszta też zostaje zachwiana.
I o tą machinę trzeba dbać kompleksowo. Sama na sobie przekonałam się, że dbanie o zdrowie to nie tylko zdrowe odżywianie, ruch i regularne badania. Chociaż dzięki swojemu uporowi i drążeniu przyczyny bólu jelit doszłam do rozwiązania - na przekór innym.
Meeega duży wpływ na stan zdrowia mają nasze emocje szczególnie te negatywne.
W niedalekim czasie wstecz przekonałam się jak bardzo trzymany w sobie stres może odbić się na organizmie. Pewnej nocy wybudził mnie ze snu kłujący ból w okolicach lewej łopatki. Pierwsza moja myśl skierowała się ku zawałowi, potwierdzało to łomotanie serca oraz trudność w oddychaniu. Po chwili cała się trzęsłam (ciało samo weszło w stan TRE® aby odreagować). Niestety konieczna była interwencja szpitalna. Był to nerwoból, który objawił się właśnie w tym miejscu co podobno jest częste u sporej części ludzi.
Ogarnięcie swoich emocji jest długą drogą i nauką samego siebie ale wartą do przejścia. Czasem potrzebna jest pomoc osoby z zewnątrz, która ma obiektywne spojrzenie na całokształt naszego życia. U nas w kraju pójście na terapię do psychiatry wiąże się z jakimś niezrozumieniem, wytykaniem czy wstydem. Gdzie w innych krajach jest to na porządku dziennym i dużo osób z takiej pomocy korzysta.
TCM (traditional chinese medicine) - Emocje w narządach
Tradycyjna Medycyna Chińska, która wraca do łask przy leczeniu chorób traktuje człowieka jako całość. Podejście holistyczne do ciała, psychiki i duchowości pozwala na wcześniejsze zdiagnozowanie choroby. TCM szuka przyczyny bólu czy schorzenia aby zapobiec ponownemu wystąpieniu dolegliwości. Medycyna Zachodnia leczy powstałe już choroby na zasadzie wymiany psującej się części i zaleczeniu farmakologicznym. TCM wskazuje jak przeżywane emocje wpływają na nasze organy wewnętrzne. Mając taką wiedzę można podjąć pierwsze kroki do uzdrowienia samego siebie bez konieczności zażywania leków.
1. Wątroba i woreczek żółciowy - złość, depresja, zazdrość
Jeśli jesteś osobą impulsywną i szybko frustrującą się to z pewnością cierpi na tym wątroba. Organ ten służący do oczyszczania organizmu z toksyn ma utrudnioną pracę przez kumulowanie się negatywnych emocji. Przeżywanie bardzo dużego stresu powoduje wylanie żółci co zaobserwować można na zażółconych białkówkach ocznych i skórze.
2. Serce i jelito cienkie - radość, zadowolenie, zranienie, rozczarowanie
Oprócz pozytywnych emocji jakie gromadzi nasze serducho, zapisuje sobie również nieszczęśliwą miłość, którą przeżyliśmy. Rozczarowanie drugą osobą i lęk przed kolejnym zranieniem jest wpisane w kolejną próbę ułożenia relacji z drugą osobą. Ból kręgosłupa niekoniecznie może pochodzić od niego samego. Ściśnięte jelita, zgrubienia tkanek po operacjach działają jak pas uciskowy, który rezonuje aż do kręgosłupa na przykład w odcinku lędźwiowym. (Więcej o jelitach będzie w innym poście)
3. Żołądek i śledziona - obsesja, nostalgia, przetrzymywanie rozczarowania
Trzymanie emocji, zadręczanie się jakąś sytuacją prowadzi do ucisku w żołądku. Skutkiem może być pojawienie się zgagi, nudności, wymioty, brak apetytu lub przeciwnie kompulsywne zajadanie się najczęściej wysoko przetworzoną żywnością. Jest to tak zwane kółko Macieja, ponieważ objadanie się powoduje problemy gastryczne i pogarsza nasze samopoczucie emocjonalne.
4. Płuca i jelito grube - smutek i żal
Długotrwałe przebywanie w stanie smutku czy żalu powoduje przewlekłe zmęczenie, duszności oraz może prowadzić do depresji. Taka osoba nie wykazuje chęci ani potrzeby wyjścia na zewnątrz co za tym idzie brakuje odpowiedniego dotlenienia. Mogą występować zaparcia. Jelita nie otrzymują wystarczającej ilości ruchu oraz tlenu we krwi co powoduje zmniejszenie częstotliwości perystaltyki jelit czyli ruchów robaczkowych, które popychają zawartość jelit.
5. Nerki i pęcherz moczowy - strach i lęk
Przeżywany strach czy lęk podwyższa poziom kortyzolu w organizmie. Sprawia, że nasze ciało jest w stanie gotowości do walki. W czasach kamienia łupanego, gdy człowiekowi zagrażało niebezpieczeństwo, hormon ten powodował zmobilizowanie całego ciała do obrony. Dzisiaj nie musimy biegać z dzidami i polować na zwierzynę. Niestety hormon ten nadal jest często podwyższony u części społeczeństwa. Powoduje to przewlekły strach. Stan ten objawia się chłodnymi dłońmi, stopami lub dusznościami. Nerki spowalniają pracę co skutkuje częstym oddawaniem moczu i innymi problemami. Skrajnie wysoki poziom strachu powoduje ból i choroby w nadnerczach, nerkach i dolnej części pleców oraz zaburzenia układu moczowego.
🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸
Widząc jakie zależności mają między sobą emocje i nasze narządy wewnętrzne, możliwe, że kres Twoich bolączek kryje się za rozpracowaniem emocji.
Nie radzenie sobie z trudnymi sytuacjami/emocjami często ma swój początek w okresie dzieciństwa. My jako dorośli ludzie już niczego nie cofniemy ale możemy nauczyć się odpowiedniego reagowania i poradzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Mając swoje dzieci nie fundujcie im tego samego. Nie oczekujcie aby realizowało Wasze zachcianki/ nie spełnione marzenia/ pragnienia/ ambicje. Jeśli chłopak nie chce być piłkarzem to nie każ mu biegać na boisko bo dla niego nie będzie to frajda a jeszcze bardziej znielubi sport. To samo u dziewczynek.
Świetny tekst przeczytałam na instagramie u alka_positive:
Jaki wniosek z mojego wywodu?
- Zastanów się czy podane przykłady kumulacji emocji w narządach dotyczy Ciebie?
- Podejmij odpowiednie kroki, chociaż te najmniejsze aby zniwelować niszczący stres.
- Wychowanie dzieci na dojrzałych emocjonalnie ludzi leży w rękach rodziców.
- Nie zespuj tego!
Do úzdrzeni
Palos S., Medycyna chińska, Astrum, Wrocław 1996
Stopińska W., Medycyna między Wschodem a Zachodem, czyli Sztuka leczenia: przewodnik dla pacjentów i lekarzy, Luna, Wrocław 1993
Kierzkowski K. Poszukiwanie nowych sposobów leczenia wobec zagrożeń cywilizacyjnych : o współczesnej wartości tradycyjnej medycyny chińskiej, Civitas Hominibus : rocznik filozoficzno-społeczny 9, 95-104, 2014
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz